Literatura k tématu nadání

 
Níže najdete několik knih a článků k tématu nadaných dospělých. Tento text shrnuje odpovědi na nejčastější dotaz, které mi čtenáři a klienti v této oblasti posílají (“Kde se mohu dozvědět více?”). Prosím, berte jej jako provizorní, než vznikne stránka, plně věnovaná problematice nadání. Chcete-li být o spuštění této stránky informování, zaregistrujte svůj email zde.

KNIHY: 

Základní kniha: Jacobsen: Gifted Adult (amazon)
Část II. (evolutionary intelligence) je podle mě zbytečné a neužitečné “new age” uvažování, ale vše ostatní je velmi inspirativní, i přes problematickou druhou část proto určitě stojí za to používat jako základní knihu.
Dobrý doplněk: Streznewski: Gifted Grownups: The Mixed Blessings of Extraordinary Potential (amazon) Nedržte se příliš zde nabízených typologií a nevěřte na ně – to je jako obvykle zjednodušení, aby se věc dobře prodávala. Jinak ale velmi dobrá kniha.
Susan Daniels, Michael M. PiechowskiLiving With Intensity: Understanding the Sensitivity, Excitability, and the Emotional Development of Gifted Children, Adolescents, and Adults

ČLÁNKY:

Zde něco složitějšího (http://counselingoutfitters.com/vistas/vistas10/Article_10.pdf) – pokud by vás ta teorie zaujala, tak více informací a článků je na http://positivedisintegration.com - je to teorie, která vysvětluje celou oblast gifted people (jedná se však o teoretické vysvětlení, přesah pro praktická opatření příliš nemá)

WEBY:

Se zajímavými články se setkáte na webech:
Jako v každé databáze i zde je mix slabších i dobrých článků, nezapomeňte nalistovat i ty starší (označené jako “older post”, “previous” apod.):
+ samozřejmě zajímavé jsou i weby, na kterých jsou články, uvedené o pár odstavců výše…+ pro zájemce o další odkazy hledejte dále “gifted people” nebo “gifted adults” v googlu.