Často kladené otázky

Kolik se u vás platí za terapii, za sezení, za koučink?

Bližší informace naleznete zde…

Můžu k vám přijít s problémy v oblasti…?

Zabývám se jakýmikoli psychologickými tématy, které se týkají vašich psychických a emočních problémů, osobní nebo partnerské krize, osobní nebo životní změny, nadání, seberealizace, hledání povolání, práce, produktivity a kariéry. Nezabývám se partnerskou a rodinnou terapií, terapií dětí a terapií těžkých psychických poruch v akutním stádiu (schizofrenie, psychózy) – více informací najdete zde. To samozřejmě neznamená, že se nezabývám např. rodinnými tématy – nepracuji však s celou rodinou nebo páry – mým klientem jste vždy pouze vy. Chcete-li docházet se svým partnerem na partnerskou terapii, kontaktujte mě, rád vám pomohu najít vhodného poradce. 

Mé zaměření je především na aktivní změnu nebo aktivní vyrovnání se se změnou. S konkrétními dotazy se na mne prosím obraťte telefonicky, prostřednictvím emailu nebo formuláře níže.

Kdy si můžu domluvit setkání? Pracujete i večer (po běžné pracovní době)?

Setkání si se mnou domluvte vždy dostatečně dopředu, tak abychom dokázali najít vhodný čas k vaší spokojenosti. Snažím se vám rezervovat termín pro první setkání co nejdříve, protože dobře chápu, že člověk často nechává objednání na poslední chvíli. Přesto prosím počítejte s tím, že první termín může být až za 2-4 týdny. Někdy se naopak mohou objevit volné termíny hned na následující dny – informujte se. Ano, klientům jsem k dispozici i v podvečerních hodinách, po běžné pracovní době. O tyto hodiny je však největší zájem, proto je potřeba objednat se na ně dostatečně dopředu.

Může mi mé sezení u vás proplatit zdravotní pojišťovna?

Ne, to bohužel není možné. Zdravotní pojišťovny proplácejí terapii klinickým psychologům. Ti se zaměřují na oblast duševních poruch a výrazných psychických problémů a na psychické obtíže spojené se somatickými onemocněními. Pokud trpíte závažnými psychickými stavy a chcete najít klinického psychologa nebo psychiatra, obraťte se pro doporučení vhodného odborníka na svou zdravotní pojišťovnu (nebo mi napište, budu-li znát dobrého odborníka ve vašem regionu, určitě vám jej rád doporučím).

Nemohu si terapii finančně dovolit. Můžu dostat slevu?

Slevy poskytuji pouze studentům. Pokud chirurg dělá příliš mnoho operací, je unaven a jeho kvalita klesá. Psychologie je podobně náročná. Aby se vyrovnali s touto zátěží, psychologové volí jednu ze tří možností: vyberou si na energii méně náročný terapeutický přístup, omezí množství energie, které každému klientovi věnují, nebo omezí počet klientů. Všechny tři cesty jsou z hlediska dobré praxe v pořádku a klientům pomáhají. Nemůžeme ovšem od všech očekávat stejnou efektivitu. Poradenství v méně aktivním přístupu prostě trvá déle. Dlouhodobě volím třetí výše popsanou možnost. Chci každému klientovi věnovat plnou pozornost a maximální kvalitu. To znamená, že musím omezit množství klientů, a tedy mít vyšší hodinové ceny. Na druhou stranu díky tomuto zaměření ke mně klient nechodí stejně dlouho jako v případě méně efektivních terapií. Celková suma peněz, kterou zaplatí, je tak často podstatně nižší než za dlouhodobou terapii s nižší hodinovou sazbou. Průměrný klient mě navštěvuje v jednotkách, nikoli desítkách hodin a výjimkou nejsou ani smysluplné jednorázové konzultace.

Část svého času věnuji prospěšným aktivitám i pro ty, kteří si platbu u mě nemohou dovolit (články, veřejné vystupování apod). Pro ty, kdo si nemohou dovolit za psychologa platit, jsou k dispozici kolegové v rámci sociálních nebo zdravotních služeb a neziskových organizací – často zdarma či za sníženou cenu.

Jaký je rozdíl mezi poradenstvím, koučinkem, psychoterapií…? Na co se mám objednat?

Pokud vás tyto rozdíly zajímají teoreticky, pak více informací najdete zde. Pokud však váháte “na co se objednat”, pak nemusíte. Výběr vhodného přístupu by měl být zodpovědností psychologa, nikoli vaší. Podobně jako v restauraci si objednáte jídlo, na které máte chuť, a nezajímají vás konkrétní postupy, kterými kuchař ingredience připravil, u psychologa je důležité především vědět (nebo společně s ním přicházet na to), na čem chcete pracovat, co je váš cíl, co vás trápí, s čím chcete pohnout. Vhodné přístupy zvolíme právě v závislosti na této vaší zakázce.

Chodil jsem již k pěti psychologům/koučům a nemám pocit, že by mi s mým problémem pomohli. Má cenu znovu začít chodit k dalšímu psychologovi/k vám?

Určitě má cenu s vaším problémem zkoušet jakkoli pohnout. Psychologie není jako medicína nebo servis automobilu – je zde minimum “objektivních postupů” a daleko více záleží na subjektivních faktorech – na způsobu, jak terapeut terapii provádí, jak si s ním sednete i jaké má psycholog obecné porozumění danému typu problému či jaké má vzdělání. Proto vám radím zkoušet hledat vhodného poradce do té doby, dokud nenajdete někoho, u koho uvidíte, že vám skutečně pomáhá.

Navštěvuji již jiného odborníka (terapeuta, kouče, psychiatra). Ráda bych navštěvovala i vás. Je to možné?

Samozřejmě, je to zcela na vás. Pokud navštěvujete více odborníků s tématy, která se vzájemně překrývají, možná se budete občas muset vyrovnat s odlišnými přístupy, které vás budou chtít vést ke stejnému cíli jinými metodami. Je pak na vašem zvážení, jak je do svých řešení začlenit. Jindy může být takový dvojí pohled výrazně k vašemu prospěchu. Někdy klienti řeší s každým odborníkem zcela jinou oblast či si odnášejí jiný úhel pohledu, což jim také svědčí. Záleží jenom na vás.

Máte další otázky?

Napište mi soukromý vzkaz – na všechny vaše otázky vám emailem odpovím.

Váš email

Váš vzkaz / dotaz