Špokovy novinky
Dejme na zkušenosti, ne na fantazie

Milí přátelé,
 
Kdybych měl vyjmenovat deset psychologických chyb každodenního života, rozhodně by nechybělo zaměňování fantazie za zkušenost.

Mnoho lidí si sedne do křesla a představí si “to”. Vizualizují si lákavé povolání, novou roli, žádoucí změnu situace. Nemají s ní vlastně žádné zkušenosti. Byli dvakrát u kamaráda na chalupě, a protože se “jim návštěva líbila”, živí fantazii o životě na samotě. Jiní sní o tom, že budou mít vlastní kavárnu. Nikdy neobsluhovali zákazníka a nestrávili den za barem (ani u nádobí), ale četli o majitelích kaváren a měli z toho dobrý pocit.

Podstatou se stává vyvolání fantazie. Máme z ní příjemný pocit a na jeho základě usoudíme, že dané rozhodnutí je pro nás vhodné. Pokud pocit vyvane, vytvoříme ještě lákavější představu (větší chalupu, krásnější kavárnu) a zkoušíme pocit znovu nahodit, tak jako motor starého auta…

Usuzovat na správnost životních rozhodnutí z pocitu, který si vyvoláme fantazií, je stejně absurdní jako si vzít neznámou fotku ze seznamky, a z fantazie nad ní vyvodit, že se bude jistě jednat o skvělého životního partnera… Tomuto příkladu se zasmějeme. V životě jej však používáme úplně stejně. Jaké je rozumnější řešení?

Rozhodovat se na základě opakovaných zkušeností. Pronajmout si domek na víkend, pak na druhý. Domluvit se s přáteli, kteří nám dají nevyužívanou chatu na léto k dispozici. Půjčit si kavárenský vozík a dva dny prodávat kávu někde na festivalu. Zaměstnat se na sobotu brigádně jako servírka. Dělat to pár měsíců, možná i let. Teprve zkušenost nám ukáže, co nám chybí, co nás těší a co nám skutečně může tato nabídka přinést. Ve fantazii na tisíce různých kombinací překryvu reality a naší osobnosti nikdy nemůžeme přijít.

Rozhodujme se proto pouze na základě zkušeností. Kde je nemáme, snažme se nějaké – alespoň omezené – vytvořit. Používejme fantazie k motivaci nebo k relaxaci, ale nikdy k životnímu rozhodování.

Přeji vám krásný, novými zkušenostmi naplněný podzim

Váš
Dalibor Špok

</td >

 

Spojte se se mnou na: Facebooku / Twitteru
Email pro zasílání novinek si můžete zaregistrovat zde.
Web: daliborspok.cz.
Nechcete-li dostávat tyto zprávy, dejte mi prosím vědět odpovědí na tento email.