Špokovy novinky
Uvidíme se jen, když se zastavíme

Milí přátelé,
 
kdysi mě zaujala série dokumentů BBC, ve které strávili dobrovolníci 40 dní mezi mnichy v klášteře. Již po několika dnech došlo v jejich prožívání k velké proměně. Mnozí z nich museli poprvé v životě vypnout mobilní telefony, nebyli vystaveni ruchu informací, nemohli si povídat s druhými. Bylo zajímavé sledovat, co se s lidmi děje, když se dostávají DO TICHA.

Ticho není jen vnější podmínka (vypnout rádio, zavřít dveře), ale především vnitřní stav: omezovat své myšlenky, nevyhledávat vnitřní ani vnější stimulaci, netočit se stále kolem “problému”, který právě přitahuje naši pozornost. Takové ticho nám chybí. Za prvé, zastavit neumíme. Za druhé, ticha se bojíme.

Často tušíme, že proudem myšlenek a podnětů něco přehlušujeme. Že se něco uvnitř ozývá, třeba slabým hlasem. Kdokoli má odvahu se zastavit a “dělat nic”, zjistí, jak je to obtížné. Objeví se mnoho výčitek, vzpomínek nebo emocí, na které myslet nechceme nebo kterých se bojíme.

Dokážeme-li však projít těmito vrstvami duše, pak nikdy nebudeme litovat. Poznáme se. Pochopíme souvislosti. Přiblížíme se tomu, co je nám nejvlastnější – k prameni životního štěstí.

Není to snadné. Jedno však vím určitě. V hledání smyslu a spokojenosti neuspějeme, pokud nemáme odvahu a schopnosti konfrontovat se sami se sebou. Nikdy se nebudeme konfrontovat sami se sebou, pokud se nebudeme umět zastavit a ponořit do vlastního nitra. Nikoli do slastné polední dřímoty. Ale do vnitřního ticha, ať už se v něm momentálně ozývá cokoli. Teprve tam může začít jedno z nejdůležitějších dobrodružství našeho života. V místě, kde se skutečně jedná – o život. Jedině tam totiž poznáme, co je život dobrý a co život nedobrý.

Posílám vám několik inspirací k tomuto zastavení a zvu vás na podzimní workshopy k zastavení společnému.

Váš 
Dalibor Špok

</td >

PODZIMNÍ WORKSHOPY

Srdečně vás zvu k setkání a společné práci:

– Hledám své povolání (10.9.)
– Umění radosti (24.9.)
– Vůle, sebekontrola a prokrastinace (15.10.)

 

Video: Cesta k vnitřnímu tichu

Cesta do vlastního nitra se nám povede jen tehdy, když se umíme ztišit. Proč je to obtížné a jak na to?

Zastavte se někdy v přítomnosti

Přítomnost nám tak často uniká a přitom v ní můžeme najít vše, co je třeba.


Spojte se se mnou na: Facebooku / Twitteru
Email pro zasílání novinek si můžete zaregistrovat zde.
Web: daliborspok.cz.