Špokovy novinky
Povolání musíme hledat každý den

Milí přátelé,
 
když jsem se začal zabývat tématem hledání povolání, udivilo mě, že většina mých kolegů nepovažovala oblast pracovního naplnění za zásadní psychologické téma. Já jsem dobré povolání vnímal vedle vztahů a osobní kultivace za nejdůležitější předpoklad vlastního štěstí (i ne-štěstí). Proto jsem je vždy považoval za téma hluboce psychologické i terapeutické. Od té doby se mnohé změnilo – i u nás se poradenští psychologové začali více zajímat o souvislosti světa práce a naší spokojenosti, objevil se koučink, své služby začalo nabízet spoustu kariérních poradců…

Je to určitě dobře. Pokud si každý najde místo, které je pro něj vhodné, budeme spokojenější a produktivnější, než budeme-li pracovat jen proto, že musíme. A spokojenější budou i naši klienti…což jsme my všichni. Každý jsme denně cestující, zákazníci, pacienti, klienti, nakupující… Naše spokojenost je velmi silně ovlivněna tím, zda ten, kdo nám službu poskytuje, v ní dokáže vidět něco více než jen práci a výdělek. Dobrá volba povolání je proto způsob, jak budovat lepší náladu v celé naší společnosti.

Mnoho klientů je při hledání vlastního povolání paralyzováno tím, že si jej představují jako jedno velké nevratné rozhodnutí. Pak se přirozeně bojí, že se rozhodnou nesprávně. Ve skutečnosti však máme nekonečně opravných možností: Hledání povolání nejsou pouze dvě nebo tři velká životní rozhodnutí, ale také naše každodenní volby, každodenní zastavení a tázání se, každodenní přizpůsobení a rozhodnutí, kde ubrat a kde přidat. Každý den možná trochu jinak, podle toho, co si tento den žádá. To vše jsou prostředky, kterými můžeme citlivě naslouchat, odkud jsme právě voláni.

Kde je naše (po)volání každý den? Umíme ho zaslechnout? Naše povolání celoživotní je součtem toho, kde bylo (a zda jsme našli) toto naše (po)volání každého dne.

Přeji vám krásné léto

Váš 
Dalibor Špok

</td >

Nejčastější chyby při hledání povolání

Stejně jako o každé z důležitých životních otázek i o hledání povolání panuje mnoho polopravd „jak zaručeně nalézt“. 

Zkoušet a zkoumat se – každý den

Článek o nejdůležitějším předpokladu nalezení vhodného povolání. O experimentování a postoji k němu. O tom, že někdy je lepší nejprve vystřelit a až potom zamířit.

Člověk se stává tím, co dělá

Všechno, co opravdu potřebujete znát z psychologie, jde shrnout do jedné věty.


Spojte se se mnou na: Facebooku / Twitteru
Email pro zasílání novinek si můžete zaregistrovat zde.
Web: daliborspok.cz.