WORKSHOP

Jak se učit: Hluboké učení a psychologie paměti

 

 • Naučíte se efektivně studovat
 • Zjistíte, jak funguje lidská paměť a jak toho využít
 • Osvojíte si techniky zpracování informací, učení dovednostem, zapamatování a opakování
 • Vytvoříte si vlastní mnemotechnické pomůcky a vyzkoušíte si je
 • Pochopíte, co je to hluboké učení (mastery-based learning*) a proč je důležité

 

V prvním pololetí 2020 bohužel z důvodu vyčerpání mých pracovních kapacit velkým projektem nebudu vypisovat  nové termíny workshopů. 

Chcete-li být informováni o vypsání nových termínů, prosím registrujte se k zasílání novinek nebo sledujte mé facebookové stránky.

Děkuji za pochopení

Workshop je určen pro všechny, kteří:

 • studují nebo se studovat rozhodli (bez ohledu na věk)
 • by rádi co nejlépe využili lidskou mysl k získávání vědomostí nebo dovedností
 • chtějí studovat nový obor, změnit profesi, naučit se něco nového (cizí jazyk, vytvářet weby, hrát na hudební nástroj)
 • v tomto úsilí opakovaně selhávají nebo se domnívají, že by ho mohli zvládat lépe
 • jsou studenty nebo se potřebují vzdělávat jako součást kariérní cesty nebo chtějí studovat jako součást seberozvoje

Učení není samozřejmost

Učit se je dovednost, kterou se musíme – učit. Mnoho lidí se domnívá, že “nalít si něco do hlavy” je automatická věc, kterou bychom měli umět, protože jsme kdysi chodili do školy nebo do ní chodíme stále. A pokud to neumíme, prostě nám nebyl nadělen talent…

Opak je pravdou. Podceňujeme míru, do které se lze v dovednosti učit se zlepšovat. Stejně tak podceňujeme roli, jakou má schopnost hluboce studovat pro spokojený profesní i osobní život (více se o tomto tématu dočtete zde).

Schopnosti “učit se” se můžeme učit

Během workshopu se budeme zabývat jak nejdůležitějšími principy efektivního učení, tak praktickým nácvikem potřebných metod a technik. 

Workshop tedy není určen pro ty, kteří si chtějí jen přijít k tématu “něco poslechnout”, ale kdo chtějí na svém učení skutečně pracovat – dokonce vás požádám, ať si přinesete trochu “svého učiva” (ať už se učíte nebo chcete učit cokoli), abyste si mohli metody prakticky zkoušet na tom, co zajímá vás.

 

Pokud chci někým být, něco umět, něco vytvářet – musím se to nejprve naučit. Často se nedokážeme posunout nikoli proto, že bychom neznali cíl, ale protože tam prostě nedokážeme dojít. Ty dobré boty, to je schopnost učení.

 

(*Poznámka: “Hluboké učení” znamená v tomto kurzu synonymum anglického “mastery-based learning”, tedy učení zaměřené na hluboké pochopení a získávání expertnosti, nemyslí se jím pojem “deep learning”, který se překládá do češtiny stejně a který není oblastí psychologie, ale umělé inteligence a strojového učení – tím se pochopitelně zabývat nebudeme.)

 

Workshop je určen pro dospělé účastníky bez rozdílu věku (nikoli pouze pro studenty, kteří jsou samozřejmě také vítáni). Koná se pro malou skupinu (8-12 účastníků), která umožňuje dostatečný prostor pro vaše otázky a intenzivní práci. Hlaste se proto prosím včas.


Chcete vědět více?

 • Můžete si přečíst článek  Učení není samozřejmost
 • Přečtěte si úvahu Vzdělání nemůže být zábavné. Jsem přesvědčen, že nejlepší motivací ke studiu není “zábavnost” učiva, ale hloubka a rychlost, s jakou do učiva pronikneme. Pak nás to začíná bavit, protože to najednou dává smysl.
 • Podívejte se hodnocení účastníků jiných workshopů (tento workshop konáme poprvé, proto jeho hodnocení ještě nejsou k dispozici)
 • V případě jakýchkoli dotazů mě neváhejte kontaktovat

 

 

 

V prvním pololetí 2020 bohužel z důvodu vyčerpání mých pracovních kapacit velkým projektem nebudu vypisovat nové termíny workshopů. 

Ve workshopech samozřejmě budeme pokračovat – chcete-li být informováni o vypsání nových termínů, prosím registrujte se k  zasílání novinek  nebo sledujte mé facebookové stránky .

Děkuji za pochopení